Praegu on põnevad ajad, raisk, pole olnud mahti siin kirjutamas käia. Liitusin vabatahtlike kalakaitsjatega ja käisin üleeile jõe ääres kudevalves, saate aru, lõhe tuleb jõkke keppi tegema ja siis mingid mehed püüavad neid ahingutega ja me käime omakorda neid kudevalve poistega kimbutamas.

Noovott, sõitsime kohale, jätsime auto veidi kaugemale, edasi hiilime vaikselt jõe poole. Nii, teeotsa peale on jäetud valge Volkswagen Transporter, selge, hiilime edasi.  Jube pime, tuul ulub, siis korraga hakkab põõsaste vahel tuluke vilkuma, siis teine. Hiilime edasi, juba kostub kõnepominat, siis praksatab mul jalgade all mingi türastunud oks ja nüüd hakkab korraga kõigil kiire, enam pole viivitada, jookseme peale.

Kaks tonti kummipükstes, otsmikulambid peas, seisavad ja vaatavad meile suuril silmil otsa. Ahingud on jõutud põõsastesse visata, mehed ei tea röövpüügist midagi, mõlemad on suured loodusesõbrad ja öösel on neil kõige parem kalade kudemist jälgida. Üks meie poistest võtab telefoni, et keskkonnaamet kohale kutsuda, ma palun tal telefon ära panna. Inimesi tuleb kasvatada, neid peab harima, mitte neile selle asemel jama selga juurde ajama.

Nii, väike ring põõsastes ja västar ning kalakott on käes, valan jalge ette maha, kaks pirakat surnd lõhet, üks emane, teine isane, kust need siia said? Mehed ei tea munnigi, nendel on aind loodusehuvi, nemad tulid aind vaatama. Ok. Vaadake.

Võtan ahingu kätte ja käsin meestel kummalgi endale kala välja valida, kõhklevad, kui ühele västra perse torkan, on kalad valitud. Nüüd ütlen ühele, et hakkad seda kala siin nussima, on kudeaeg, ja seni teine ainult vaatab, ja siis vahetate. Mõlemad panevad täiest kõrist ulguma. Kudevalve poisid on ka juba päris närvis, rahustan need maha.

Mees ei taha surnud kala nussida, nõuab äärmisel juhul elavat, halab, et ta ei ole nekrofiil. Mind ei huvita, litt ahinguga ja püksid tulevad maha, mehel ei lähe algul kõvaks, aga veel paar torget ja juba midagi nagu on. Siis juba nussibki. Nutab ja nussib. Selline härdake, loodusesõber. Siis on teise kord, see nutab veel rohkem, lausa lahinal, et olgu peale surnud kala, aga isast ta ei nussi, ta ei ole pederast, nõuab emast. Tema on kristlane ja ristitud ja nõuab emast. Selline punn, emast ja emast, mõni inimene on lihtsalt raskemini kasvatatav.

No ei jäänd tal midagi üle – pani surnut ja isast, võtsin kõik telefoniga üles ja lubasin hommikul internetti panna. Siis ütlesin, et nüüd keedate neist läbinussitud lõhedest endale siinsamas uhhaa, sööte ära ja siis teeme rahu, võtame koos ühe käraka ja lähme sõpradena lahku. Nemad – enne surevad, kui nussitud lõhet söövad, mina olen kohe nõus. Üks vabatahtlik jookseb autoni ja toob sealt kaks labidat.

Paneme mehed endale auku kaevama, minu Viru Valge on juba otsas, loodusesõpradelt leian pooliku Lauaviina, korgin selle lahti. Mehed kaevavad, nõuavad kahe peale ühte auku, ma olen nõus, õlatunne on elus tähtis. Hommikul pool seitse on auk valmis, Lauaviin otsakorral, mehed paluvad jumala keeli, et neil on kodus lapsed ja naised, ma saan neist aru ja käsutan nad august välja. Lasen neil nüüd lõhed auku panna ja seejärel on vaja üüratu auk jälle kinni kaevata. Pool üheksa loodusesõbrad lõpetavad, nüüd lasen neil okstest hauale kaks ristikest meisterdada, siis põlvitame kolmekesi haual ja loeme kaladele issameiet. Vabatahtlikud kudevalvajad tahavad juba koju, neil vajuvad silmad kinni, aga paar leinalaulu laulame ikka ka. „Sa läksid vara ära“ ja „Ma tulen kohisevalt merelt, õigelt õnnerannalt.“  Loodusesõpradel hääled värisevad, pikem peab ilusasti viisi, ma laulaks temaga lõunani, aga kudevalve poistest hakkab kahju.

Eile tahtin ka kudevalvesse minna, aga poisid ei võtnud telefoni vastu. Ei tea, ei vasta sõnumitele ka, kui täna ka kontakti ei saa, lähen õhtul ise. Loodusel peab silma peal hoidma. Kala hakkab tegelikult peast mädanema, ma panin need kalanussimise videod kenasti feissbooki üles, aga Zuckerberg korjas nad  poole tunni pärast oma käega maha. Jääb mulje, et ta on ise ka samasugune loodusesõber.

KOMMENTEERI

Please enter your comment!
Please enter your name here