Kas näomaske saab taaskasutada?

230
Naine näomaskis. Foto: Juraj Varga / Pixabay

Materjaliteadlane Marek Strandberg kutsub koroonakriisis kui sõjaolukorras maske taaskasutama. Tallinna Tehnikaülikooli polümeerida ja tekstiilitehnoloogia labori juhataja professor Andres Krumme soovitab isetehtud maskidele liialt suuri lootusi mitte panna ja kahtleb maskide taaskasutamise võimaluses.

Teadusmees Marek Strandberg tegi hiljuti Facebook`is mitu postitutust kaitsemaskide osas, milles soovitas kasutada kaasinimeste kaitsmiseks isetehtud 8-10 kihilist marlimaski, mida mida pärast pesemist, triikimist või ahjus desinfintseerimist taaskasutada. Samuti pakub Strandberg võimalust maske taaskasutada: „On arukas võtta maskid enda tarbeks taaskasutusse. Garanteeritult 90 kraadises praeahjus peab enamus materjale vastu (ka nende muidu ühekordete maskide oma). Kaks tundi annab üsna kindla tulemuse.
Rasked ajad, kurbloolised valikud. Kasvõi selleks, et arstidele neid ühekordsetena jätkuks“ kirjutab ta.

Marlimask võib olla tõhus

Professor Krumme ütleb, et ilma vastavate katsetusteta isetehtud maskidele liiga suuri ootusi panna ei tasuks, sest need ei ole võimelised efektiivselt kinni püüdma nanoskaalas osakesi, mis õhus hõljuvad, ja kuhu hulka kuuluvad ka viirused. Samas nendib: „Puuvillane marli võib triikimist taluda.“ Teatavasti hävineb koroonaviirus kõrgetel temperatuuridel.

 „Õhus ei hõlju viirused niisama. COVID-19 põhjustav viirus on 120 nm läbimõõduga ning sel moel see ei lenda. Viirused levivad kinnitununa aerosooliosakestele, nende lennutrajektoorid on pigem aerodünaamilised, või piisad, mis liiguvad pigem ballistiliselt. Mask peab kinni pidama seega aerosooliosakesi või piisku,“ parandab Marek Strandberg Krummet. Ta selgitab, et viirused ei levi kindlasti mitte nanoosakestena.

Kui võtta arvesse Krumme öeldut ja Strandbergi parandusi tema öeldule, võib olla taaskasutatav puuvillane marlimask nii enda kui teiste kaitseks tõhus meede, sest see talub kõrgeid temperatuure ehk maski saab desinfitseerida.

Ahjusoojad maskid

Meditsiinis kasutamiseks toodetud maskide taaskasutamise võimalikkuse osas, neid ahjus 90 kraadi juures kuumutades, on Krumme kahtlev: „See, millist temperatuuri materjalid taluvad, sõltub selle keemilisest koostisest. Paljud sünteetilised laiatarbepolümeerid ja nendest valmistatud kiud relakseeruvad (tõmbuvad kokku ja pehmenevad) juba temperatuuril alla 100C ja selle tõttu filtreerimisomadused ning õhu läbilaskvus muutuvad. Tööstuslikult valmistatud maskid koosnevad peamiselt sünteetilistest kiududest.“

Strandberg nõustub, et pigem võiks temperatuur madalam olla. „Aga probleemiks on asjaolu, et kui keskkonna temperatuur on 90C kraadi, siis filtri siseosa soojeneb pikkamööda – tegemist on õhukapseldusterohke materjaliga, kus õhk ei tsirkuleeri.“ Ta toob näiteks ahju pandud lihatüki, mille sisu soojeneb aegamööda, kuigi pinnal võib olla juba üsna kõrge temperatuur. Ta nendib: „Tõesti polüetüleenkiudude (üks võimalikke maskide materjale – toim.) struktuursed muutused leiavad aset juba 80C kraadi juures.“

Krumme ütleb, et katsetamata pole võimalik öelda, kas selline kuumutamine, mis viiruse tapaks, säilitaks samal ajal kõik maski kasulikud omadused. „Tavamõistus ütleb, et see ei ole nii lihtne, muidu tuleks praeguses kriisiolukorras selliseid steriliseerimise soovitusi ka tervisekaitseorganisatsioonidelt. Maske on ju napilt ja neid niisama ära ei visataks, kui oleks riskivaba taaskasutamise võimalus,“ sõnab professor. Ta leiab, et tegemist on iseenesest huvitava uurimisvaldkonnaga, aga ilmselt ilma universaalse lahenduseta, kuna ka tööstuslikult valmistatud maske on väga erinevaid.

Strandberg tõdeb: „Raskel ajal on steriliseerimist ikka soovitatud versus liikuda ilma kaitseta,“ ning viitab Pekingi Rahvusvahelise Meditsiini Keskuse (IMC) artiklile, milles vahendatakse katsetulemusi, millest selgus, et maski kuumutamine 70C kraadi ahjus 30 minuti jooksul kahjustab maski kõige vähem. Nii jäi maski filtreerimisefektiivsus üle 95%-i, kui teiste meetoditega, alkoholi pihustamise või aurutamisega, langes efektiivsus alla 95 protsendi.

Säilituskotis maski fööniga kuumutamine. Allikas: IMC.

Eelviidatud Pekingi Rahvusvahelise Meditsiini Keskuse artiklis kajastatakse ka veebruaris 2020 ilmunud teadustööd, mille tulemustest lähtuvalt soovitavad autorid kasutatud mask panna toiduainete säilituskotti ning tavalise fööniga 30 minutit kuumutada. Selline maski töötlemine ei kahjusta filtreerimisefektiivsust, hävitab viirused ning maski on võimalik uuesti kasutada.

Strandberg: teadus näoga inimeste poole

„Professor Krumme saaks inimesteni lihtsalt tuua tõe selle kohta, mis maskidega juhtub: erinevad töötlused ja seejärel vaatlused elektronmikroskoobi all. Ehk muudki mõõtmised. Parim vastus ja inimeste poole näoga olev teadus!“ sõnab Strandberg.

Strandberg ütleb, et ühekordsed maskid on rahuajal loomulikult arukad, kuid tänane on sõjaolukord ning toob välja, et USAs on maskide kasutus kasvud 200 korda. „On selge, et sellises mahus tootmisi kasvatada on üsna raske ja seetõttu on oluline teada kui suurel määral steriliseerimine saab aidata selles sõjas toime tulla. Siin pole küsimus standardutes vaid funktsioonis, et mistahes moel vähem leviks. Tõsi, kui selgub, et steriliseerimine teeb maski auklikuks nagu sõela, ei ole see ilmselt tõesti hea soovitus.“

Ta selgitab, et märjaks saades võib muutuda maski kiudude elektrostaatiline võime osakesi kinni püüda ja selles kõiges on väga suur hulk määramatust tõepoolest. „On aga üsna selge,  et kui mask suudab pakkuda takistust lenduvatele piiskadele ja aerosooliosakestele, siis kaitseb see kandjat ka viirusnakkuse vastu….Mõistagi, kui mask pole täitsa auklikuks muudetud,“ nendib Marek Strandberg.

Kui usaldada Marek Strandbergi ja Hiina teadlasi, ja miks ei peaks, kui nad vastavad mõõtmised on teinud, siis võiks tavainimene, kel üldse maske on, neid tõesti taaskasutades säästa. Ning jätta maske säästes ühekordse kasutamine neile, kel tööst tulenevalt tõesti ühekordne kasutamine tähtis on – eelkõige tervishoiutöötajatele. Mis muud, kui maskid ahju sooja ning võimalusel kasutamata maskid eesliinitöötajatele annetuseks!