Terviseamet blokeerib ressursse kokku hoidva efektiivse testi Eesti turule toomist

22

Tartu Ülikooli Kliinikumi ühendlabor saatis kolmapäeval (25.03) Terviseametile kirja, et nendeni on jõudnud informatsioon, et Terviseamet ei pea vajalikuks Cepheid koroonaviiruse RNA testi XPERT XPRESS SARS-Cov-2 test Eesti turule toomist.

Põhjenduseks CE-sertifikaadi puudumine (on olemas FDA EUA) ja et Eestis on juba vastav test turul olemas. Kirjas juhitakse Terviseameti tähelepanu sellele, et SARS-COV-2 testi teevad peale Synlabi veel suuremad haiglalaborid ning kõik need, kellel on vastava testi läbi viimiseks aparatuur olemas (TÜK ühendlabor, PERH, ITK, lVKH, Pärnu Haigla laborid), on pikisilmi oodanud selle testi turule tulekut.

Cepheidi teste kasutatakse haiglates gripi diagnoosimiseks, ning ollakse väga rahul nii testi kvaliteedi kui operatiivsusega (saab testida 24/7, ka ükshaaval). Antud test on ainuke, mida on võimalik teha 45 min jooksul ja 24/7 tavalise valvepersonali poolt. Selle kasutuselevõtmine vähendaks tunduvalt EMO ja intensiivravi osakondade tellimuste tulemuste saamise aega ning hoiaks tunduvalt kokku defitsiitset kaitsevarustust.

Kliinikumi ühendlabor palub, et kui Terviseametil ei ole võimalik anda müügiluba ilma CE-sertifikaadita, siis nende andmetel on ka praegu kasutatavatel testidel see alles taotlemisel ning paluvad teavet, kas Synlabil on oma testile vastav sertifikaat esitada. Allakirjutanud, ühendlabori direktor Ann Tamm ja TÜK kriisikomisjoni esimees prof Joel Starkopf panevad Terviseametile südamele, et praegusel hetkel on siiski oluline meil kõigil leida kiireid ja optimaalseid lahendusi, seda enam, et testi tegemiseks vajaminev aparatuur on paljudes laborites olemas.

26.03 kl 19 seisuga Terviseameti peadirektori ega pressiesindajaga kontakti pole saadud. Sotsiaalminister Tanel Kiik ei soostunud kommenteerima ning soovitas pöörduda siiski Terviseameti poole.