Rakveres lähimatel päevadel loomad abi ei saa

283
Koer varjupaigas. Foto: Marianne Loorents / Virumaa Teataja

Rakvere linna ja Varjupaikade MTÜ kõnelused varjupaigateenuse edasiseks osutamiseks jooksid liiva. Varjupaik vabastab territooriumi ja alates 1. maist enam loomade abistamist ei toimu, kaks koera eutaniseeriti, teised viidi MTÜ muudesse varjupaikadesse, töötajad koondati.

Rakvere linn pidas riigihankel ainsana osalenud Varjupaikade MTÜ pakkumist liiga kõrgeks ja alates 1. maist on varjupaiga tegevus peatunud. Abilinnapea Rainer Miltop ütles, et kuigi praegust linnavalitsus kohustust loomi abistada ei täida, leitakse siiski lahendus järgmise nädala jooksul.

Miltop selgitas, et Varjupaikade MTÜ pakkumine ületas eelarve piire ja seetõttu jäi leping sõlmimata. Tegelikkuses lõppes Varjupaikade MTÜ leping juba eelmise aasta lõpus, kuid varjupaigapidaja pakkus võimaluse teha ühishange teiste omavalitsustega, mistõttu pikendati lepingut 30. märtsini. Linn teiste Lääne – Virumaa omavalitsustega kokkuleppele ei jõudnud ning kuulutas 16. aprillil välja hanke ainult Rakvere linna koduloomadele varjupaiga pakkumiseks tähtajaga 22. aprill.

Varjupaikade MTÜ pakkumine lükati tagasi, sest oli liiga kõrge, kuigi pakkumine tehti arvestades kõiki hankes nõutud teenuseid ja töid. Ka varjupaik ei soovinud tuues viimast põhjuseks hinna üle täiendavaid läbirääkimisi pidada. 28. aprillil teatas Rakvere linnavalitsus varjupaigapidajale, et territoorium tuleb 1. maiks vabastada. Varjupaikade MTÜ viis loomad teistesse varjupaikadesse, eutaniseeriti kaks koera: üks vana ja pime, teine varjupaiga töötajate vastu väga agressiivne. Töötajad koondati.

Linnapea teadmatuses

Rakvere linnapea Triin Varek ütles, et varjupaiga pakkumine oli ootamatult ebamõistlikult suur. Ka Varekile tuli praegune olukord üllatuseks. Varek ei teadnud, kuidas on abilinnapea Miltopil läbirääkimised varjupaigaga kulgenud. „Mul ilmselt kõige viimast infot ei ole,“ sõnas linnapea kuuldes, et Varjupaikade MTÜ on Rakveres tänasega (1.05) tegevuse lõpetanud. Varek lootis, et suudetakse läbi rääkida ja jõuda kokkuleppele Varjupaikade MTÜga.

Tegelikult on probleem laiem, sest Rakvere linn on senini aidanud oma eelarvest kogu Lääne-Virumaa omavalitsuste territooriumitelt pärinevaid loomi. „Lääne-Viru Omavalitsuste Liidu tasemel on olnud jutuks, et omavalitsused paneks seljad kokku ja leida ühine lahendus, aga lahendus on veel hetkel tööversioon,“ selgitas linnapea Varek. Teiste omavalitsuste soov meeri sõnul olla olnud, et kuni kokkuleppeni jätkataks samamoodi nagu praegu, kuid Rakvere linna territooriumilt pole varjupaigas eriti loomi. „Kui Rakverest on (varjupaigas) kaks kassi ja üks koer või pole neidki, siis ei peaks olema linn see, kes nii palju panustab.“

Igatpidi kurb olukord

Varjupaikade MTÜ üldjuht Triinu Priks kommenteerib linnapea väidet üllatusega, et äkki rääkisid loo autor ja linnapea üksteisest mööda, sest varjupaigas olnud loomadest pärinevad umbes pooled Rakvere linna territooriumilt. Ei rääkinud mööda. Linnapea nii väitis.

Olgu õigus Priksil või Varekil, on praegust tekkinud olukord kurb. Kuni linn mõtleb, kuidas hakata varjupaigateenust osutama, jäävad loomad abita. Loodetavasti tegutseb nii kiiresti. Teisalt on oma roll siin teistelgi omavalitsustel, kelle kohustust loomi aidata on seni täitnud Rakvere linn. Loodetavasti jõutakse omavalitsusliidus kokkuleppele ja kogu Lääne – Virumaal saavad loomad varsti vajadusel turvalise koha, kus oodata mures omanikku või viimase puudumisel head inimest, kellele saba liputada või nurruda.