Tasuta liikumiskultuuritus

152

Tartu rattaringluse esimestel päevadel sai mitmelt poolt meediast kuulda, kuidas osa rataste kasutajatest ei kasuta rattaid sihipäraselt. Üleüldse pole kahjuks räägitud sellest, kuidas rattaringlus on tekitanud jalgrattakultuurituse, mis vihastab nii autojuhte kui teisi jalgrattureid. Viimastest mõned on asunud isegi seisukohale, et kuigi kõrval lookleb kena märgistatud rattatee, siis pigem sõidavad nad tipptunnil tiheda liiklusega sõiduteel. Oht tervisele ja kallile rattale olla hulga väiksem kui elektrijalgratturitega ühist teed jagada, sest tasuta linnaratta seljas tundub paljudel olevat meelest läinud elementaarsed liiklusreeglid ning ei hoolita endast, tasuta laenatud rattast ega kaasliiklejatest.

Tegelikult pole kultuuritus üksnes rattaringluse probleem. See probleem puudutab kõiki Tartu liikumisharrastust võimaldavaid asju, mida linn pakub tasuta. Mart Reiniku kooli majade vahel avati selle aasta 1. juunil 300 000 eurot maksnud spordi- ja mänguväljak, mida kutsutakse liikuma kutsuvaks hooviks ning mida kõik linlased saavad tasuta kasutada. Kahe päeva pärast oli lõhutud sealse korvpalliväljaku korvide kettvõrgud. Kes vähegi Tartus silmad lahti ringi käinud ja pilgu avalikele spordirajatistele suunanud, võis aimata, et sellest saab lõhkuma kutsuv hoov.

Välijõusaalid on tihti sumedatel suveõhtutel mõnusaks tiksumise kohaks kesvamärjukest pruukivatele isikutele ja neile, kes tahavad seal proovida, kas nad suudaks kõikvõimalikel viisidel turnides, tirides ja muid trikke tehes konkurentsi pakkuda ahvidele või rauapainutajatele. Tihti käib kesvamärjuke ja rauapainutamine kokku. Kuigi lõhkumisele on välijõusaalid palju vastupidavamad kui Reiniku korviketid, on raskendatud ja häiriv jõusaali kasutamine neile, kes tahavad teha seda sihipäraselt.

Neile probleemidele tundub tegelikult olemas lihtne lahendus: spordirajatised ja rattaringlus tuleb teha kasvõi sümboolselt 100% tasuliseks. Linnapea partei, Reformierakond, on ikka ja alati öelnud, et tasuta asju pole olemas ja neile on tähtis pakkuda kvaliteetseid avalikke teenuseid. Seega on õigustatud küsimus, kas elektrijalgrattad või välijõusaalid peavad olema kasutamiseks kättesaadavad tasuta?

Tartu hariduse- ja kultuurivaldkonna eest vastutava abilinnapea Madis Lepajõe (Keskerakond) hinnangul välijõusaalide tasuliseks tegemine probleemi lahendamiseks õige pole. Tema arvates tuleb lähtuda sellest, et see, mida tehakse avaliku raha eest, peab olema üldjuhul ka avalikkusele tasuta kättesaadav. Samuti leiab ta, et probleemile poleks lahendus välijõusaalide piirkondades patrullpolitseinike kohalolu suurendamine. „Politseil on tähtsamat teha kui käia ringi ja vaadata, kas keegi võtab napsi või ei,“ sõnas Lepajõe. Abilinnapea sõnul läheb tema sellistes kohtades ebasobivat seltskonda nähes noomima ja tavaliselt noomimisele reageeritakse lahkumisega.

Tartu abilinnapea Mihkel Lees (Reformierakond) kirjutas 2014 Facebooki postituses: „Olen viimastel esinemistel pidanud pea igal korral vastama küsimustele, millal Tartus üks või teine linna vastutusalas olev asi “tasuta” saab olema. Vastus on lihtne- ei saagi.“ Nagu näha, ikka on saanud küll. Liberaal Lees, kes on kaasa aidanud välijõusaalide rajamisele ja 2015. aasta Riigikogu valimiste reklaamis soovis, et kõik Eesti inimesed oleks terved, tugevad ja õnnelikud ning 2017. aasta KOV-i valimiste reklaamis teatas, et tema tegi peedist pesumasinale trumli, kuid kahjuks nii võimekas pole, et hooldekodu koosolekult tulles suudaks ümber häälestuda liikumisharrastustega seotud probleemidele ja soovis 2 sekundit mõtlemisaega, kuid ei suutnud vaatamata lubadusele vastust anda kolme päeva jooksul.

Lepajõe vastus kui Leesi ignoreerimine panevad kahtlema, kas linn tahab tagada inimestele head tingimused liikumisharrastuste jaoks või pelgalt soovib, et valimisreklaamis saaks uhkelt teatada: „TEHTUD!“? Igatahes tasuta liikumiskultuurituse jätkumine muudab taristusse tehtud investeeringud mõttetuks, sest kui inimesed, kellele peamiselt neid tehes on mõeldud (loodetavasti), ei saa infrat kasutada, siis kas maksumaksja raha on hästi kulutatud? Pigem mitte.

KOMMENTEERI

Please enter your comment!
Please enter your name here